7. ročník je za námi

7. ročník jarní desítky v Kunčině v rekordních číslech

V tradičním jarním termínu a jako první závod Iscarex Cupu se letos uskutečnil sedmý ročník
10 jarních kilometrů v Kunčině u Moravské Třebové. Letos se poprvé registrace prováděla pouze
elektronicky a také se běželo s čipovým měřením, což se neobešlo bez občasných technických
problémů.
Závod se uskutečnil za úplně ideálního jarního počasí a i díky tomu padl první rekord, kdy se všech
závodů zúčastnilo napříč kategoriemi 178 závodnic a závodníků. Jako první startovaly děti, kdy
nejrychlejší v předškolní kategorii byl Tomáš Matoušek. Nejmladší žáky vyhrál Dominik Zeman a
nejmladší žákyně Ester Evjáková. Mladší žáky vyhrál Matěj Morávek, žákyně Nela Skalická z
Iscarexu, starší žáky Šimon Suldovský z týmu Atletika Lanškroun a žákyně Lucie Morávková z Vencl
týmu. Dorostence vyhrál člen týmu Jiskra Ústí nad Orlicí Jakub Stránský. Před hlavním závodem
tradičně vyběhli na svou trať o délce 3,8km hobby běžci. V něm byl nejlepší Jakub Stránský s časem
13:30, což je neoficiálně nejlepší čas této tratě, tedy rekord v pořadí č. 2. Za ním byl Šimon Suldovský
a třetí doběhl Lukáš Marek. Nejlepší žena na této trati byla Kateřina Ulrichová ze Slavie Praha s
časem 15:08, která se zlepšila o minutu a půl oproti minulému roku. Druhá v kategorii žen doběhla
Aneta Popelková, třetí Pavla Hlaváčková.
Hlavní závod se běží na desetikilometrovém mírně členitém silničním okruhu. A právě díky dobré trati
a skvělému počasí zda padlo spoustu osobních rekordů, které nám s radostí závodníci v cíli sdělovali.
Mezi ženami vypálila všem rybník juniorka Barbora Teclová s časem 39:24. Druhá byla vítězka
kategorie ženy B Ukrajinka Svitlana Ilchenko. Třetí ženou byla atletka Vencl týmu Ústí nad Orlicí
Tereza Šedová, vítězka kategorie ženy A. Kategorii ženy C vyhrála Adéla Dvořáková z Bystrého a
nejstarší kategorii ženy D, vyhrála Eva Jirásková z Maratonstavu Úpice. Starý traťový rekord, který
vytvořila Hana Švestková Stružková časem 37:55, zůstal nepokořen.
Stylem start – cíl vyhrál v novém rekordu Josef Novák, který nový „traťák“ zvládl za neskutečných
31:26. „Věděli jsme, že má Pepa velkou formu, ale takový čas jsme nečekali“, uvedl jeden z
pořadatelů Michal Heger. Jako druhý doběhl v taktéž výborném čase a ve stejné kategorii Jan Šimůnek
z Iscarexu s časem 33:34. Třetím mužem hlavního závodu byl výborný Jiří Kyral z týmu Vencl Ústí
nad Orlicí. Celkově osmý byl vítěz kategorie Junioři Jakub Koblovský ze Slovanu Moravská Třebová,
který doběhl pouhých 41 vteřin za třetím Jiřím Kyralem! Kategorii muži B ovládl Vítězslav Nečas z
Elite sport Boskovice, kategorii muži C Tomáš Číhař z Chvojence. Dalším kategorii muži D ovládl
Miloš Žila, další člen týmu Elite sport Boskovice. V nejstarší kategorii byli dokonce 4 závodníci. Že
tuto kategorii ovládl „nejmladší“ z nich – 70 letý Oto Kubišta z Iscarexu, nebylo až takové překvapení,
ale že vyhraje v tomto věku s časem 49:17, je naprosto famózní. Oto předběhl kromě svých tří soupeřů
v kategorii dalších 26 závodníků!
Závod byl tradičně kvalitně připraven, označen barevným značením a každý kilometr odpočítával
vzdálenost do cíle. V cíli bylo kvalitní občerstvení pro každého, děti obdržely praktický vak s logem
závodu a každá účastnice obdržela květinu v květináči. Bonusem byl doprovodný program pro děti,
který připravily holky z MŠ v Kunčině.
Letošního závodu se zúčastnil i ředitel závodu Jarda Matuška, který s časem 41:20 rozhodně neudělal
ostudu. Dlouho dokonce vypadalo, že vyhraje segment vrchař, kde ho nakonec z prvního místa sesadil
Kunčinský Jiří Janků, ze stejného týmu AK Slovan Moravská Třebová. Sprinterkou a vrchařkou se
stala Eva Jirásková. Nejrychlejším sprinterem byl Jan Dvořáček. Nejrychlejší kunčiňák na hobby trati
byl Matěj Šimon a na hlavním závodu Ondřej Brychta. Už tradičně proběhla na závěr tombola o
vyhlídkový let, který může vyhrát jen ten, kdo závodil a je losování přítomen. Pořadatelské motto, že v
našem závodě, může vyhrát opravdu každý, bylo opět beze zbytku naplněno.
Za pořadatele Deset jarních kilometrů z. s. děkujeme všem, kteří se závodu zúčastnili, všem
pomocníkům, fotografovi a hlavně našim sponzorům, kterých se sešlo téměř 20!

Mezi hlavní sponzory bychom chtěli jmenovat Lékárny Filifarma, Obec Kunčina, Město Moravská Třebová, Letiště Staré
Město, MŠ Kunčina v čele s paní ředitelkou Fafílkovou, Kayser, Agro Kunčina, Chas MT, Matras &
Matras MT, Cukrárna Zdena, Sklenářství Peškar, Restaurace Na Cihlářce, Big Burger a Zahradnictví